هیچ چیز نمی تواند جلوی ما را بگیرد

برگردان: نفیسه محمدپور

دیگری

«هیچ چیز نمی تواند جلوی ما را بگیرد». این سخنان فعالان هیجان زده حقوق زنان در آرژانتین بود که بعد صدور رأی نزدیک به حدنصاب، یعنی ۱۲۵ رای از ۱۲۹ رای لازم برای جرم زدایی از عمل سقط ]جنین[فریاد زدند. کنگره ملی «بوینس آیرس» توسط زنانی که روسری سبز به گردن ، سر و مچ دستان خود بسته بودند،احاطه شده بود. از سال ۲۰۰۵ تاکنون این نماد کمپین آنها بوده است. این ]رنگ[ نشانگر زندگی و امید است و خاطرات مادران «پلازا د مایو»  را – گروهی از زنان که فرزندانشان در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ تحت دیکتاتوری آرژانتین ناپدید شدند- زنده کرده است. در حقیقت رئیس جمهور ، «مائوریسیو مکری» ، رهبر یک دولت راستگرا بود که تحت فشار فعالان فمینیستی و اجتماعی ، پیشنهاد گفتگو در مورد سقط جنین را در سخنرانی افتتاحیه خود به مجلس پیشنهاد داد. با وجود فشارهایی که از طرف مذهبی ها وجود داشت، اومی دانست که جامعه نسبت به مساله سقط جنین روز به روز آگاه تر می شود. گروههای مدافع حقوق زنان نشان دادند که زنان و جامعه آماده تغییر هستند.

 طبق مقررات فعلی ، زنان نمی توانند در آرژانتین به صورت قانونی سقط جنین کنند. البته استثنائاتی در موارد تجاوز یا زمانی که ادامه بارداری برای سلامتی زن مخاطره آمیز باشد، به صورت محدود مجاز است. حتی در این صورت ، تصمیم نهایی بر عهده متخصصان بهداشت است – و آنها می توانند به دلیل اعتقادات مذهبی از انجام یک رویه قانونی جلوگیری کنند. هر ساله صدها زن باردار در آرژانتین می میرند زیرا سقط جنین جرم است.

سقط جنین مخفی علت اصلی مرگ و میر مادران است. براساس آمار اعلام شده وزارت بهداشت در آرژانتین ، سالانه ۵۰۰ هزار مداخله غیرقانونی صورت می گیرد.

در سال ۲۰۱۶ ، ۲۴۵ مرگ مادران ثبت شد که ۴۳ مورد آن به خاطر سقط جنین غیرقانونی بوده است. این مساله یک بحران برای بهداشت عمومی محسوب می شود.

جرم انگاری سقط جنین ، سقط جنین را متوقف نکرده است. این امر فقط خطر صدمه به خود و مرگ و میر را افزایش داده است.

زنان حرف زدند ، مجلس گوش داد

این رأی پس از هفته ها بحث و تبادل نظر کارشناسان، فعالان، سیاستمداران و عموم مردم به نمایندگان مجلس ارائه شد تا آنها بتوانند تصمیمی آگاهانه در این زمینه بگیرند. نمایندگان پیش از تصویب قانون جدید، ساعت ها به بحث و گفتگوی جدی پرداختند.

این قانون سقط جنین را در ۱۴ هفته اول بارداری و در دوره های طولانی تر در شرایطی که سلامتی مادر را به خطر بیندازد یا در صورتی که زن مورد تجاوز قرار گرفته باشد، قانونی می کند.

برای تصویب این قانون شش بار تلاش شده است. این بار ، گروه مبارزات انتخاباتی طوماری را به پارلمان ارائه دادند، و امضاهای ۷۱ نماینده مجلس از وابستگان سیاسی مختلف را جمع آوری کردند تا مطمئن شوند از کنار این مطالبه عبور نخواهد شد و این موضوع در پارلمان مطرح خواهد شد.

اما عامل پیروزی و تصویب این قانون فشار گسترده فعالان حقوق زنان است. آنها در تظاهرات ، جشن ها و سخنرانی ها علیه «زن کشی» راهپیمایی کردند. زنان سبز پوش چون موج در خیابانها به راه افتادند. آنها به یک صدای جمعی تبدیل شدند که نمی توان جلوی آن را گرفت. در مدتی کوتاه ، فعالان، سقط جنین را به یک مسئله ملی تبدیل کردند. زنان به جای آنکه به حکم کلیساهای کاتولیک و گروه های مذهبی که وظیفه تولیدمثل را بر دوششان گذاشته بودند،تسلیم شوند به اصلی ترین عامل تغییر سرنوشت خود تبدیل شدند.

این کمپین سه هدف روشن و الهام بخش داشت. این کمپین به عنوان مانعی بر سر راه اصولگرائی سنتی،گروه های مذهبی راست گرا ، که باورهای مردسالاری منسوخی در مورد نقش زنان داشتند، به روشنی اعلام کرد که زنان برای اینکه بتوانند بدن خود را بشناسند و در مورد بارداری و روابط جنسی خود تصمیم درست بگیرند باید آموزش جنسی ببینند. همچنین خواستار تسهیل دسترسی به ابزار جلوگیری از بارداری در وهله اول و سپس مهیا کردن شرایط مناسب برای سقط جنین امن و بهداشتی شدند.

جزر و مد سبز

شادی پس از تصویب این قانون و به سرانجام رسیدن این کمپین واقعا قابل وصف نیست. این قانون هنوز تصویب نشده است در حال حاضر باید توسط سنا مورد بحث قرار گرفته و تصویب شود. امادست کم تااینجا می توان گفت که جرم انگاری سقط جنین دراین کشور به تاریخ پیوسته است.

همانطور که «ماریا آلیشیا گوتیرز »، رهبر کمپین ملی سقط جنین قانونی و محقق بهداشت باروری در دانشگاه بوینوس آیرس ، در سخنرانی خود در در این مورد تاکید کرد، این یک حق جمعی است در صورت تحقق کامل آن به عدالت درمقوله تولید مثل دست خواهیم یافت. دستاورد مهم وکنونی این کمپین جرم زدایی است از نگاه اجتماع حتی اگر هنوزقانونی نشده باشد.

سنا ممکن است قانون جدید را رد کند اما نمی تواند موج سبز را به جای اولش برگرداند. زنان ۱۳ و ۱۴ ژوئن را برای همیشه به عنوان روزهای تاریخی برای جنبش فمینیستی در آرژانتین جشن خواند گرفت. مبارزات فمینیستی از همه مسائل عبور می کند . در حقیقت ، این کمپین با گروه های متفاوت جنسیتی همکاری نزدیکی داشته است به گونه ای که ذی نفع این قانون نه تنها زنان بلکه همه افرادی هستند که واجد شرایط ازدواج اند.

سقط جنین آری؛ مرگ نه! !Aborto legal para no morir ya               

فمینیسم باید قوی و قوی تر شود زیرا فمینیسم جهانی تنها جنبشی است که همزمان با مردسالاری ، دگرجنس گرایی(صرف)، تبعیض نژادی ، سرمایه داری و استعمار مبارزه می کند. زنان در آرژانتین برای بدست آوردن این حق و تصویب شدن این قانون بسیار رنج کشیده ومورد خشونت قرار گرفتند و در نهایت تلاش آنها به ثمر نشست. آنها سقط جنین قانونی و حق زنده ماندن را بدست آوردند:

منبع:

http://theconversation.com/argentina-votes-to-legalise-abortion-in-latest-victory-for-global-feminism-98299EDIT


منتشر شده

در

توسط